polski Strona główna / Koła Gospodyń Wiejskich / KGW nr 1 Dobra
Poniedziałek - 21 października 2019 Celiny, Hilarego, Janusza     "Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka" - Zofia Nałkowska
Menu
- Kontakt i godziny
- Informacje ogólne
- STOŁÓWKI - JADŁOSPIS
- SMACZNY OBIADEK
- KALENDARZ IMPREZ
- Świetlice
- Konkursy
- Księga Gości
- Kino
- Teatr
- Konkursy Wielkanocne 2017
- Wielkanocna Dobra 2015
- Zespoły artystyczne
- Koła Gospodyń Wiejskich
- Sport
- Multimedia
- Galeria do 2013roku
- Archiwum
- instruktorzy
- Dla turysty rozkłady BUSÓW
- Śpiewnik - Dziecięcy Zespół Regionalny
- Śpiewnik - Dziecięcy Zespół Regionalny
KGW Nr 1 Dobra
Koło Gospodyń Wiejskich Nr 1 w Dobrej powstało w 1950 roku. Założone zostało przez Anielę Janik. Potem prowadziła je m.in. Teresa Otwinowska, Maria Michorczykowa, Helena Kurek, Maria Koza, a następnie od 1975 r. do chwili obecnej - Janina Michałek. Koło liczyło 30, 40, a nawet 50 osób - były to w większości niepracujące gospodynie wiejskie. Koło to przez cały czas współpracowało z Ośrodkiem Nowoczesnej Gospodyni, który to miał za zadanie przekazywać kobietom nowości w dziedzinie gospodarstwa domowego. W Ośrodku kobiety spotykały się, by porozmawiać na różne tematy, by uczyć się jak robić przetwory na zimę, jak uprawiać przydomowe ogródki warzywne i kwiatowe. Brały udział w pogadankach nt.  zdrowia i higieny z miejscowym lekarzem, a także z lekarzami z Krakowa. W czasach kiedy telewizor był luksusem podobnie jak radio, były to bardzo ważne sposoby przekazywania informacji.  Ośrodek Nowoczesnej Gospodyni wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich stworzył wspólny program działania. Organizowano więc pokazy mody, prezentacje sprzętu zmechanizowanego i nowości technicznych oraz przygotowywano posiłki.
Organizowano kursy pieczenia ciasta i urządzania przyjęć. Uczono się kultury życia i obycia. Zajęciom zawsze towarzyszył śpiew, śmiech i serdeczność. Panie z Dobrzańskiego KGW pomagały też przy budowie Ośrodka Zdrowia, a zwłaszcza przy porządkowaniu terenu wokół i pracach wewnątrz. Pracowitość Pań stawiała je na I miejscu w powiecie.
KGW Nr 1 z Dobrej często było przedmiotem zainteresowania prasy. Artykuły dotyczące działalności koła pojawiały się w „Wieściach” i „Rolniku Spółdzielcy”, a zdjęcia ilustrujące pracę Koła zdobiły okładki pism rolniczych. Wśród ważnych dla Koła i Gminy wydarzeń tamtego okresu należy odnotować Wojewódzki Zjazd Gminnych Spółdzielni zorganizowany właśnie w Dobrej. Dał on sposobność do zaprezentowania dorobku i działalności Gminnej Spółdzielni, Koła Gospodyń Wiejskich i Ośrodka Nowoczesnej Gospodyni.
Działalność kobiet w KGW i w ONG przyczyniła się do zmiany sposobu życia na wsi w rejonie Dobrej. Było to widoczne nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również wśród samych kobiet, które znajdowały zatrudnienie poza obowiązkami gospodyni domowej. Wiele z nich znalazło bowiem pracę w Zakładzie Pracy Nakładczej, który powstał z inicjatywy GS oraz ONG. Zakład Pracy Nakładczej i Ośrodek Nowoczesnej Gospodyni dawno już nie istnieją, ale za to nadal istnieje Koło Gospodyń Wiejskich Nr 1 w Dobrej. Panie wciąż działają, biorąc czynny udział w imprezach i uroczystościach gminnych. Ciągle też nie brak im zapału i pomysłów by reprezentować naszą Gminę z wielkim powodzeniem na regionalnych i ogólnopolskich przeglądach twórców i artystów ludowych. Przywożą dyplomy, odznaczenia i wspomnienia. Pokazują światu czym jest nasza rodzima kultura i tradycja, a i nam stale przypominają o naszych korzeniach i obyczajach.
Tekst został opracowany na podstawie artykułu pani B. Judki (Dobrzanskie Wieści, Wrzesień 2000).
Panie z KGW Nr 1 na Dożynkach Gminnych - 27 sierpnia 2006 r.
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: gok.gminadobra.pl