polski Strona główna / Koła Gospodyń Wiejskich / KGW Stróża
Poniedziałek - 21 października 2019 Celiny, Hilarego, Janusza     "Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka" - Zofia Nałkowska
Menu
- Kontakt i godziny
- Informacje ogólne
- STOŁÓWKI - JADŁOSPIS
- SMACZNY OBIADEK
- KALENDARZ IMPREZ
- Świetlice
- Konkursy
- Księga Gości
- Kino
- Teatr
- Konkursy Wielkanocne 2017
- Wielkanocna Dobra 2015
- Zespoły artystyczne
- Koła Gospodyń Wiejskich
- Sport
- Multimedia
- Galeria do 2013roku
- Archiwum
- instruktorzy
- Dla turysty rozkłady BUSÓW
- Śpiewnik - Dziecięcy Zespół Regionalny
- Śpiewnik - Dziecięcy Zespół Regionalny
KGW Stróża

Działalność kobiet w Stróży zapoczątkowało założenie w 1947 r. Ligi Kobiet, która dziesięć lat później przyczyniła się do utworzenia Koła Gospodyń Wiejskich. Szesnaście gospodyń aktywnie włączyło się w życie gospodarcze i społeczne wsi.

                      

Przy KGW ruszyły różnego rodzaju kursy: gotowania, pieczenia, kroju i szycia, tkacki, hafciarski. Przygotowywano spotkania gospodyń, pokazy, wieczornice z okazji Dnia Kobiet, koncerty życzeń, Dzieciniec, Andrzejki, zabawy ostatkowe, bale sylwestrowe. Utworzono Zespół Artystyczny, który uświetniał swymi występami organizowane przez KGW Dożynki, Święta Ludowe, wystawy rolnicze czy zabawy taneczne.

Przygotowano też przedstawienia, np. „Kuba Gąsior” (1960), „Głupi Franek” (1965) czy „Serce pokonało majątek” (1973), jasełka, wieczory kolęd czy wieczory Seniora.  Zorganizowano konkursy, m. in. Więcej mleka lepszej jakości (I miejsce dla KGW ze Stróży), Konkurs czystości obejść i zagród, konkurs na najpiękniejszy ogródek kwiatowy . Atrakcją zimy 1965 r. były zawody saneczkarskie. W 1967 r. z okazji X – lecia KGW odbyła się uroczysta akademia z udziałem władz wojewódzkich w Krakowie zakończona zabawą. XV lecie uczczono wielkim balem, którego królową została ówczesna dyrektor szkoły  - pani Maria Rosiek. Członkinie KGW brały udział od 1982 r. w wykładach Szkoły Społeczno – Politycznego Kształcenia Kobiet i Szkoły Zdrowia Uniwersytetu Ludowego w Nowym Sączu. Pomimo trudności związanych ze stanem wojennym, późniejszego zawieszenia działalności Koła, panie chętnie włączają się w życie kulturalne i społeczne Gminy Dobra.

Co roku uczestniczą w imprezach organizowanych przez GOK w Dobrej, jak również spotkaniach na szczeblu powiatowym – wystawa producentów w Nawojowej i wojewódzkim – Agropromocja 2001. Liczne wyróżnienia i nagrody świadczą o duzym zaangażowaniu Koła w krzewienie tradycji i kultury regionu.

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: gok.gminadobra.pl