polski Strona główna / Zespoły artystyczne / Stare / Chór Lirnik
Poniedziałek - 21 października 2019 Celiny, Hilarego, Janusza     "Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka" - Zofia Nałkowska
Menu
- Kontakt i godziny
- Informacje ogólne
- STOŁÓWKI - JADŁOSPIS
- SMACZNY OBIADEK
- KALENDARZ IMPREZ
- Świetlice
- Konkursy
- Księga Gości
- Kino
- Teatr
- Konkursy Wielkanocne 2017
- Wielkanocna Dobra 2015
- Zespoły artystyczne
- Koła Gospodyń Wiejskich
- Sport
- Multimedia
- Galeria do 2013roku
- Archiwum
- instruktorzy
- Dla turysty rozkłady BUSÓW
- Śpiewnik - Dziecięcy Zespół Regionalny
- Śpiewnik - Dziecięcy Zespół Regionalny
LIRNIK


„Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź,                         

Tam dobre serca mają.

Źli ludzie – wierzaj mi –

Ci nigdy nie śpiewają.”     

                                   (W. Goethe)                  



    "Nie śpiewaj tylko głosem i ustami, lecz śpiewaj także sercem..." - słowa św. Augustyna są mottem powstałego w 1994 r. dobrzańskiego chóru mieszanego "Lirnik". Ten czterogłosowy chór założył pan Józef Czech z Dobrej - nauczyciel, organista, kapelmistrz. Prowadząc chór blisko cztery lata, dał podstawy do dalszej działalności, nauczył pieśni w języku ojczystym jak i po łacinie, ale przede wszystkim zaszczepił w jego członkach miłość do muzyki.

     Gdy w 1997 roku zrezygnował z dyrygentury, chórzyści nie poddali się – nadal spotykali się na próbach, ćwiczyli stare pieśni. Dzięki uporowi i chęciom przetrwali próbę czasu, a już w marcu tego roku doczekali się nowego dyrygenta. Zadania tego podjął się miejscowy organista, nauczyciel w szkole muzycznej, kompozytor i muzyk – Władysław Koza, który prowadzi chór do chwili obecnej.

     Pierwszy skład chóru stanowiły następujące osoby: Krystyna Wójcik, Zofia Sabura, Zofia Czyrnek, Genowefa Palka, Maria Zawada, Zofia Górska, Zofia Stokłosa, Balbina Judka, Elżbieta Gałęza, Zofia Litera, Ewa Naściszewska, Halina Świstak, Maria Wysmolec, Janina Gołąb, Władysław Kaim, Antoni Duchnik, Stanisław Czyrnek, Ireneusz Gąsior, Stefan Dudzik, Stanisław Judka, Józef Przybytek, Stefan Golonka, Jan Stokłosa, Michał Golonka, Jan Szyrszeń, Jan Bolisęga, Stefan Deker.
     W programie chóru "Lirnik" znajdują się pieśni kościelne, okolicznościowe, rzadziej ludowe. Chór najczęściej śpiewa podczas mszy św. w Kościele Parafialnym w Dobrej, w czasie ślubów, pogrzebów, prymicji, podczas uroczystości kościelnych, odpustów itp. Na zaproszenie chór śpiewa też w innych parafiach, np. w 1996 r. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, bierze udział w Procesjach Fatimskich na Śnieżnicy. "Lirnik"  został też zaproszony na prezentację na żywo do radia Dobra Nowina w Tarnowie. Członkowie chóru "Lirnik" brali też udział w spotkaniu opłatkowym dla samotnych i niepełnosprawnych z Gminy Tymbark, przygotowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej i ZHP. Do tradycji chóru należy też przygotowywanie, wraz z orkiestrą dętą OSP z Dobrej oraz młodzieżą Wieczorów Kolęd w kościelne parafialnym w Dobrej.
     Członkowie chóru nie ograniczają się tylko do wykonywania pieśni – w 1997 przygotowali spektakl muzyczno-teatralny pod nazwą: "Jasełka Rydlowskie", który w okresie Bożego Narodzenia wystawiano pięciokrotnie w sali byłego kina w Dobrej. Zainteresowanie przedstawieniem było ogromne, a sala wypełniona po brzegi.

                         
    
         W tym samym roku, chór miał swój pierwszy występ podczas uroczystości patriotycznej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od tej pory „Lirnik” uświetnia swymi koncertami doroczne imprezy patriotyczne i kulturalne, coraz częściej także ludowe, organizowane w gminie Dobra. 
     Od 1998 r. „Lirnik” bierze udział w Przeglądzie Chórów Wiejskich w Kamienicy otrzymując dyplomy i wyróżnienia. W 2004 roku chórzyści z Dobrej zdobyli II miejsce w V Festiwalu Pieśni Partyzanckiej AK w Szczawie.


     Rok 2004 to rok szczególny dla chóru – okrągła, X rocznica istnienia. Czas podsumowań i czas wspomnień – co się wydarzyło, co się zmieniło… jedno jest pewne: chór działa prężnie, rozwija się. Ważne, że trwa do dziś, a jego członkowie maja wiele miłych wspomnień, wspólnych wycieczek, spotkań i wieczorków. 
     Nie mozna pominąć faktu, że czynnymi członkami chóru w różnych okresach byli ludzie, którzy z przyczyn od nich niezależnych chwilowo nie uczestniczą w próbach i występach. Są to: Zofia Sabura, Halina Świstak, Franciszek Świstak, Bronisława Smoleń, Piotr Kołodziej, Genowefa Palka, Zofia Czyrnek, Stanisław Czyrnek, Elżbieta Gałęza, Andrzej Gałęza, Maria Pałka, Józef Przybytek, Maria Zawada, Ewa Naściszewska, Ireneusz Gąsior, Stefan Dudzik, Michał Golonka, Jan Szyrszeń, Józef Chlipała, Janina Gołąb, Ludwik Judka, Hilary Cygal, Józef Mrózek, Iwona Miśkowiec - Rusin, Małgorzata Kluczewska, Urszula Smoleń, Barbara Łącka, Naria Kołodziej, Barbara Wątor, Teresa Handzel, Zofia Wątor. 
    W pamieci pozostaną też ci, którzy odeszli już do chóru niebieskiego: Antoni Duchnik, Stanisław Judka, Zofia Litera i Józef Czech.
     Największej życzliwości i słowa otuchy członkowie chóru doznali od ks. Prałata Władysława Taraska, długoletniego proboszcza Parafii Dobra.

    


X - lecie chóru "Lirnik"


Wycieczka - Zakopane 2002


     Niewątpliwie sporym wydarzeniem było dla dobrzańskiego chóru nagranie w 2005 roku płyty z kolędami. Wspólnie z grupami młodzieżowymi „Aniołki z Gór” oraz „Bel Canto” udało się stworzyć piękny album, który został dołączony do lokalnej gazetki „Dobrzańskie Wieści”.. Praca nad płytą była bardzo ciężka. Wymagała wiele wysiłku i cierpliwości, ale też wiele nauczyła. W sumie chór wykonał 6 kolęd i pastorałek.



     Obecnie „Lirnik” liczy 23 osoby. Trzon stanowią osoby starsze należące do chóru od samego początku. Próby odbywają się w jednym z pomieszczeń należących do Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej, raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeby.


Aktualny skład chóru „Lirnik”:

Zofia Stokłosa

Zofia Górska

Helena Zapała

Maria Miśkowiec

Maria Czyrnek

Maria Czyrnek  (2)

Czesława Drożdż

Aleksandra Palkij

Małgorzata Palkij

Krystyna Wójcik

Janina Dudzik

Balbina Judka

Maria Palkij

Barbara Kurek

Maria Wysmolec

Jan Bolisęga

Jan Mrózek

Władysław Kaim

Stefan Golonka

Stefan Deker

Jan Stokłosa

Jan Krzysztof

Stanisław Duda

 
(Informacje pochodzą z Kroniki Chóru "Lirnik", którą już od lat prowadzi p. Balbina Judka)

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: gok.gminadobra.pl