polski Strona główna / Koła Gospodyń Wiejskich / KGW Przenosza
Poniedziałek - 21 października 2019 Celiny, Hilarego, Janusza     "Największym urokiem świata jest urok drugiego człowieka" - Zofia Nałkowska
Menu
- Kontakt i godziny
- Informacje ogólne
- STOŁÓWKI - JADŁOSPIS
- SMACZNY OBIADEK
- KALENDARZ IMPREZ
- Świetlice
- Konkursy
- Księga Gości
- Kino
- Teatr
- Konkursy Wielkanocne 2017
- Wielkanocna Dobra 2015
- Zespoły artystyczne
- Koła Gospodyń Wiejskich
- Sport
- Multimedia
- Galeria do 2013roku
- Archiwum
- instruktorzy
- Dla turysty rozkłady BUSÓW
- Śpiewnik - Dziecięcy Zespół Regionalny
- Śpiewnik - Dziecięcy Zespół Regionalny
Koło Gospodyń Wiejskich w Przenoszy

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich tak o sobie piszą:

                       W latach 70-tych, gospodynie z Przenoszy, należały do KGW w Skrzydlnej.Potem odłączyły się i utworzyły własne koło. Liczyło ono w latach 80-tych ok. 40 członkiń. Przewodniczącą kola została Pani Krystyna Staniszewska. Działalność wspierał wówczas Prezes Spółdzielni „Cepelia” z Krakowa Pan Bronisław Kurek. Podarował kołu materiały na stroje, które szyły sobie panie na własny koszt. W tym czasie przedstawicielki wyjeżdżały z naszymi kołaczami na targi sztuki ludowej do Krakowa i do Warszawy.                                                           

                      Organizowane były dożynki wiejskie, z których jedne zaliczono do rangi gminnych. Na każdych tradycyjnie częstowano kołaczami. Pan B. Kurek przywoził z Krakowa kapelę „Złoty Róg”, która przygrywała na dożynkach oraz towarzyszyła kobietom podczas uroczystości kościelnych w Niedzielę Palmową i w uroczystość Matki Boskiej Zielnej. Odbywały się wówczas konkursy: Palm i ziół. Koło zostało ukoronowane odznaką ZHP. Z uzyskiwanych dochodów zakupiono naczynia, które wypożyczono mieszkańcom na różne uroczystości.

                       Działalność zawsze była związana z Domem Ludowym. Kobiety uczestniczyły także w różnych kursach, min. gotowania, robienia kwiatów z bibuły, haftu i tkactwa. Po śmierci p. Krystyny Staniszewskiej wznowiono działalność koła. Przewodniczącą została Maria Cygal. Koło włącza się aktywnie w organizowane uroczystości gminne. Do czasu otwarcia świetlicy środowiskowej w Domu Ludowym organizowane były dla dzieci spotkania, zabawy karnawałowe, dyskoteki.

                        Koło współpracuje z radą sołecką i świetlicą. Aktywnie uczestniczy w życiu wsi. Podejmuje prace na rzecz Domu Ludowego i działania zmierzające do kultywowania tradycji Ludowych. Wspólnie z radą sołecką organizowane są różne imprezy, które mają integrować lokalną społeczność: powitanie lata, festyn ludowy, spotkania noworoczne, bale sylwestrowe. Podczas festynów organizowane są występy zespołów ludowych, dzieci ze świetlicy orkiestry parafialnej. Dla podtrzymania tradycji uczestnicy częstowani są kołaczem. Ponadto członkowie spotykają się z okazji Dnia Kobiet i Andrzejek.

                       W 2010 roku realizowano projekt pt „Pożyteczne wakacje”, finansowany przez fundację wspomagania wsi. Przez 10 dni 25 dzieci uczestniczyło w organizowanych zajęciach, pracach społecznych na rzecz otoczenia Domu Ludowego. Były wycieczki piesze i autokarowe do Bukowiny Tatrzańskiej.

                        W 2011 i 2012 roku członkinie uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, organizowanych przez LGD w Limanowej. Jedne z nich współorganizowane było przez koło, dotyczące ryb (karp i pstrąg). W lutym 2013 r brało udział w konkursie kulinarnym w Przyszowej (LGD). W tym roku (2013) również planowany jest festyn ludowy oraz inne tradycyjne spotkania. Koło planuje udział w działaniach powstałego Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich, Lokalną Grupę Działania w Limanowej oraz w uroczystościach gminnych.

Zdjęcia z historii KGW w galerii i na facebooku.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.194874650667108.1073741831.146182038869703&type=1&l=94c9afb8e7

 

 

 

 


 


https://www.facebook.com/media/set/?set=a.194874650667108.1073741831.146182038869703&type=1&l=94c9afb8e7
© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: gok.gminadobra.pl