Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie kryteria były brane pod uwage przy ocenie Palm i poznać sugestie na przyszłość przeczytajcie poniższy tekst:Protokół
Protokół z posiedzenia Konkursu Palm w ramach projektu „Wielkanocna Dobra- Palmy i Dziady Śmiguśne 2015”.
Komisja w składzie: Magdalena Kroh, Benedykt Kafel, Zofia Michałek, Magdalena Dyląg, Iwona Gawlak, Jacek Smaga po obejrzeniu i ocenie 79 Palm Wielkanocnych złożonych w czterech kościołach Parafialnych na terenie Gminy Dobra w tym:
w Dobrej - 31 (14 mniejszych,17 wysokich)
w Skrzydlnej - 21 (10 małych,10 wysokich)
w Jurkowie - 20 (6 małych,14 wysokich)
w Stróży - 7 ( brak małych,7 wysokich)
przyznała nagrody i wyróżnienia zawarte w załączniku nr 1 do niniejszego protokołu.
Komisja wyraża uznanie organizatorom za podjęcie inicjatywy i przeprowadzenie Gminnego Konkursu Palm Wielkanocnych, który mamy nadzieję- przyczyni się do podtrzymania bogatej tradycji miejscowych obrzędów wiosennych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud włożony w przygotowanie palm. Cieszymy się, że większość palm wykazała wysoki poziom artystyczny i zgodności z tradycją regionu. Równocześnie jednak pragniemy podkreślić, że w konkursach przyszłych nie będą podlegały ocenie palmy, w których wykorzystywane będą materiały z tworzyw sztucznych (m.in. kupne kwiaty, gałązki, liście, sznurki plastikowe ozdoby). Przypominamy też, że niewłaściwe jest uzyskanie do budowy tradycyjnej palmy: zbóż, barwionych traw, koniecznie natomiast jest dołożenie gałązek wierzbiny (bazi), które są niezbędnym elementem przy jej wyrobie. Nadmieniamy, że palmy dekorowane kwiatami z bibuły będą dużo wyżej oceniane niż dekorowane kwiatami z krepiny. Podobnie wyżej oceniane będą palmy, związane tradycyjnym rzemieniem, ewentualnie konopnym czy lnianym powrózkiem. Do ozdoby palm tradycyjnie używano także roślin. Możliwy jest dodatek tradycyjnych roślin (np. barwinek, bukszpan w niektórych wsiach tez cis, barwinka , jałowiec itp.) Nie wskazane jest używanie innych roślin ogrodowych lub doniczkowych.
Zachęcamy mieszkańców Gmin do licznego udziału w konkursie, by dobrzański zwyczaj szeroko rozsławiał tradycje kulturowe Gminy Dobra i okolicy.
Podpisano:
Magdalena Kroh, Benedykt Kafel, Magdalena Dyląg, Jacek Smaga, Iwona Gawlak, Zofia Michałek
....